پایگاه اینترنتی آینده پژوهی

تفاوت بین پیش بینی( forecasting) و پیش گویی( prediction) در آینده پژوهی

تفاوت بین پیش بینی و پیشگویی در آینده پژوهی

10,791

در مباحث آینده پژوهی، گاهی ابهاماتی در خصوص تفاوت پیش بینی( forecasting) و پیش گویی( prediction) بوجود می آید. هدف در این موضوع این است که تفاوت بین این دو اصطلاح روشن شود. با مرور منابع مختلف، می توان اینگونه بیان کرد که پیش بینی (Forecasting) از روش های علمی که هم می توانند کمی و هم کیفی باشند استفاده می کند

( Forecasting is a process that determines future events using scientific methods that are either qualitative and quantitative in nature)

این در حالی است که پیشگویی(Prediction) صرفا از روش های غیرعلمی برای بیان آینده رخدادها استفاده می کند که می تواند ناشی از خرافات و یا احتمالات نیز باشد. در واقع پیشگویی ها از پیش بینی ها غیر دقیق تر هستند زیرا از داده های واقعی کمتری برای ایجاد گفته ها استفاده می کنند.

در انتها به صورت خلاصه می توان اینگونه بیان کرد که تمام پیش بینی ها، پیش گویی هستند ولی تمام پیش گویی ها را نمی توان پیش بینی در نظر گرفت.

all forecasts are predictions but not all predictions are forecasts. Anyone can do a prediction since it does not require any special skills but for one to do forecasting he/she requires special skills.

به صورت کلی می توان تفاوت بین این دو اصطلاح را در جدول زیر مشاهده کرد.

 

 

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی‌شود.