پایگاه اینترنتی آینده پژوهی

برگزاری کارگاه آینده‌پژوهی ، روش تحقیق و گزارش‌نویسی در بانک ملت

برگزاری کارگاه آینده‌پژوهی

5,859

برگزاری کارگاه آینده‌پژوهی ، روش تحقیق و گزارش‌نویسی در بانک ملت

کارگاه آینده پژوهی – روزهای ۱۷ و ۱۸ تیرماه سال ۱۳۹۶، مرکز آموزش‌های بانک ملت دوره توانمندسازی مدیران و سرپرستان استانی شعب خود در سراسر کشور را در تهران برگزار کرد. در این دوره آموزش‌های مختلفی به منظور توانمندسازی مدیران در اختیار آن‌ها قرار گرفت. آقای دکتر علی زارع میرک‌آباد فارغ‌التحصیل دکتری آینده‌پژوهی از دانشگاه تهران و آقای محسن گرامی طیبی دانشجوی ترم آخر دکتری آینده‌پژوهی دانشگاه امام خمینی (ره) قزوین، وظیفه برگزاری این کارگاه‌ها در دو روز را بر عهده داشتند.

دوره‌های برگزارشده در این مرکز، دوره آموزش روش تحقیق و نگارش گزارش و همچنین دوره آشنایی با مبانی آینده‌پژوهی بود. با دعوت از دو تن از فارغ‌التحصیلان و دانشجویان رشته آینده‌پژوهی، تدریس و آموزش این افراد در اختیار این دو آینده‌پژوه کشور قرار گرفت.

 

در روز اول این دوره که در دو وقت صبح و عصر برگزار شد، در ابتدا به معرفی آینده‌پژوهی پرداخته شد. در ابتدای برگزاری کارگاه مربوطه، برای اینکه مدیران حاضر در جلسه با آینده‌پژوهی آشنایی نسبی را داشته باشند، مبانی و خواستگاه آینده‌پژوهی معرفی شد. افراد ضمن آشنایی، دیدگاه‌ها و سؤالات خود را مطرح نمودند و فرایند برگزاری کارگاه به صورت مشارکتی و حضور فعال افراد برگزار شد. در ادامه، به منظور اینکه افراد آشنایی کافی و لازم را نسبت به موضوع آینده‌پژوهی کسب نمایند، سه روش آینده‌پژوهی سناریونویسی، تهیه نقشه راه و تحلیل لایه‌ای علت‌ها به صورت کارگاهی و مشارکت افراد برگزار شد. در این بحث مدیران شرکت‌کننده ضمن مشارکت فعال، در فرایند چگونگی انجام یک پروژه با استفاده از هر یک از این سه روش قرار گرفتد و نمونه‌ای عملی را تا حد نیاز تمرین نموده و آموزش‌های لازم را کسب نمودند.

در روز دوم که در دو نوبت صبح و عصر برگزار شد، مدیران شرکت کننده، آموزش‌های لازم در خصوص نحوه نوشتن یک گزارش به صورت صحیح، نحوه جستجو در منابع الکترونیکی به بهترین شکل و روش‌های جدید را آموختند. در این دوره افراد ضمن آشنایی با اصول صحیح گزارش‌نویسی و روش تحقیق و پژوهش، به صورت عملی و مشارکتی چند نمونه فعالیت را با مشارکت یکدیگر انجام دادند.

در پایان این دوره، مدیران شرکت‌کننده، ضمن ابراز خشنودی از حضور در کارگاه، علاقه‌مندی خود را نسبت به برگزاری دوره‌های بیشتر در خصوص روش‌های آینده‌پژوهی ابراز نموده و اعلام نمودند در تعداد کارگاه‌های بیشتر و در زمان کافی، سایر روش‌ها را به صورت کامل آموخته و آموزش‌های موردنیاز را کسب نمایند.

محسن گرامی طیبی

علی زارع میرک آباد

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی‌شود.