پایگاه اینترنتی آینده پژوهی

محسن طاهری دمنه

7,744

 

معرفی محسن از زبان خودش:

 

پرونده تحصیلات رسمی من در مهرماه ۱۳۹۴ با دفاع از رساله دکتری با عنوان «بررسی تحلیلی تصاویر آینده جامعه ی ایرانی در ذهن جوانان تحصیل کرده کشور بر اساس روش تحلیل لایه ­ای علّی (CLA) » در دانشگاه تهران بسته شد و حالا در دانشکده علوم و فناوری های نوین در دانشگاه اصفهان مشغول به تدریس در حوزه آینده پژوهی هستم.

علاوه بر تدریس و پژوهش، کارگاه های آینده پژوهی نیز بخشی از فعالیت های حرفه ایم را تشکیل می دهند. معتقدم که برگزاری کارگاه های اینچنینی دمیدن روح آینده نگری در کالبد جامعه است. در هر کارگاهی که برگزار می کنم تمام تلاشم را به کار می گیرم تا دانه ی شدن ها را در زمین بایر بودن ها بکارم.

این وب سایت (www.iranianfuturist.com) نیز نوشته های من است از شناخت و درکی که کمینه خودم را راضی می کند. آینده پژوهی نه آن ملکه علوم است که بی آن مابقی علوم مردگان گور باشند و نه آن رشته اژدهاکشی که من و مایی ساخته باشیم برای اسم و رسمی. آینده پژوهی نه می تواند مانند علوم دقیقه سفت و سخت و جهان شمول باشد که فقط ما مانند جوجه پرنده ای ضعیف آن را از دهان دیگران بگیریم و بی هیچ خط و ایده ای قورت دهیم، نه می تواند مانند شعار، هر روز بر زبانی جاری شود و هیچ پایه و اساس و صاحب نظری نداشته باشد. این مقوله نیاز به شناخت دارد تا جایگاه فراخور خود را به دست آورد و این مهم میسر نخواهد شد، مگر به نشر ایده های درست در این زمینه. من نیز به قدر توان می کوشم در این وب سایت مطالب به لحاظ محتوایی غنی و مورد استفاده باشند.

سخن آخر آنکه معمول درباره ی خود نوشتن ذکر توانمندی ها و کارهایی است که شده است. اما من همیشه از نوشتن رزومه متنفر بوده ام چون جایی برای نوشتن آرزوها ندارد. پس این مسئله گذشته نگاری و من آن بوده ام را وا می گذارم به روزی که دیگر برایم هیچ امیدی به آینده نباشد. اما حالا مهمترین درباره های محسن طاهری دمنه این است که امید دارد و کوشش می کند به ساختن آینده ای بهتر برای خودش، جامعه اش و جهانش.

 

2 Comments
 1. زهره رهسپار says

  با سلام
  بنده پایان نامه آقای طاهری دمنه را چند بار خوانده ام و هر چند بار گویا برای بار اول بوده است که ان را می خوانده ام…آفرین می گویم به همت والای این جوان ایرانی که شجاعت را در کنار دانش و علم قرار داده است و به قلب حقیقت می تازد… حرف دل همه را می زند نه از آن حرف زدن هایی که بوی بدجنسی و حقارت و کینه می دهند، بلکه حرف زدنی از نوع بشردوستانه و مثبت نگر
  درود بر دکتر طاهری دمنه

 2. حمید صفریان says

  گاهی ساعت ها در جلسه ای هستی و بعد از اتمام هر چه سعی میکنی به یاد آوری چه نکته ی مثبتی اندوختی چیزی به یاد نمیاوری… در اولین جلسه ای که در محضر جناب دکتر بودم فقط چند دقیقه اول با همان ذهنیت نشستم لیکن چنان مجذوب صحبت های عمیق و روح بخش ایشان شدم که شروع به ضبط صدا کردم و بار ها و بارها گوش دادم. برای بنده مایه افتخار است که تبریک و درود ویژه خدمت ایشان برسانم .
  لازم میدانم بعنوان مدیر دبستان اساس تفکرات و نظرات سازنده ایشان افق و چشم انداز اهداف دانش آموزان دبستان صفریان میباشد . سربلند و پایدار باشید .

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی‌شود.