پایگاه اینترنتی آینده پژوهی

سناریو ویزارد: راهنمای کاربردی نرم افزار سناریو ویزارد

راهنمای کاربردی نرم افزار سناریو ویزارد (Scenario Wizard)

10,229

سناریو: بشر امروز و دستاوردهای او حاصل چندین هزار سال تکاپو و تغییر است. پیشرفت های چشمگیر و گسترده در حوزه­ های مختلف علمی در یک قرن اخیر، اگرچه سرسام ­آور می­نماید، اما نه تنها انسان را از تلاش بی­ نیاز نکرده بلکه حقارت وی را در برابر عظمت هستی آشکارتر نموده است. گویی که انسان اکنون کودکی نوپاست که بتازگی آموخته چگونه بر روی دو پای خویش بایستد.جایگاه آینده ­نگاری و روش­های آن همچون سناریونگاری، در برنامه­ ریزی کلان و تفکر راهبردی بوده و نقش آن همانند ابزاری است برای تصمیم ­گیری جهت پاسخ به سوالات راهبردی در چشم­انداز بلندمدت دولتها، سازمان­ها و شرکت­ها.

در واقع آینده­ نگاری پا را از پیش­بینی فراتر گذاشته و به اقدامی فعالانه، مبتکرانه و خلاقانه جهت ساخت آینده مطلوب در تمام زمینه ­ها می­ پردازد. اهمیت این موضوع زمانی آشکارتر می­شود که این جمله از پیتر دراکر را بیشترمطمح نظر قرار دهیم: “بهترین روش برای پیش‌بینی آینده ساختن آن است.” لذا اهمیت آینده ­نگاری در رویارویی با تغییرات آینده، فراهم آوردن فرصتی ساختارمند جهت نگاه به آینده و ایجاد آینده مطلوب می­باشد.

این کتاب در خصوص مبحث سناریونگاری و نحوه بکارگیری نرم­ افزار سناریوویزارد است که توسط مهندس سعید سعیدپور  و دکتر محمدرضا بهبودی تدوین و ترجمه شده است. سناریونگاری یکی از روش­های آینده نگاری، است که کاربرد فراوانی در حوزه­ های مختلف علمی از جمله مباحث راهبردی سازمانی دارد، و سناریو ویزارد نرم­ افزاری است که با کمک آن می­توان سناریوهای حاصل از سناریونگاری را استخراج و مورد مطالعه و مداقه قرار داد. این کتاب دارای دو فصل می­باشد؛ در فصل اول به طور اجمالی به مباحث نظری مربوطه و کلیاتی در خصوص آینده­ نگاری، سناریونگاری، برنامه ­ریزی مبتنی بر سناریو و برنامه ­ریزی راهبردی بر اساس سناریونگاری پرداخته می­شود. نهایتاً در فصل دوم، مراحل کار با نرم ­افزار سناریوویزارد، نسخه ۴٫۲، با استفاده از مثالی در خصوص تدوین استراتژی­های مدیریت دانش سازمان به صورت تصویری تشریح می­گردد.

فهرست مطالب کتاب را می توانید از طریق فایل زیر مشاهده نمایید.

فهرست مطالب کتاب

علاقمندان جهت برقراری ارتباط و چگونگی تهیه این کتاب می توانند از طریق کانال تلگرام آینده پژوهی اقدام نمایند.

محسن گرامی طیبی

5 Comments
 1. علی اصغر says

  این کتاب ” راهنمای کاربردی نرم افزار سناریو ویزارد ” اگر بخواهیم تهیه اش بکنم باید به کجا مراجعه بکنیم برای خرید و سفارش ؟

  1. محسن گرامی طیبی says

   با سلام برای آگاهی از روش‌های تهیه کتاب به کانال تلگرامی ما مراجعه نمایید
   اطلاعات موردنیاز در انجا ذکر شده است

 2. میلاد says

  تو کانال ام نتونستم پیداش کنم

  1. محسن گرامی طیبی says

   @scenarioplanning

 3. رضا says

  با سلام و خسته نباشید.
  دو تا کتاب سناریو ویزار و میک مک را برای انجام پژوهشم لازم دارم.
  چگونه می توانم آن را پیدا کنم.
  لطفا راهنمایی ام کنید.
  با تشکر

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی‌شود.