پایگاه اینترنتی آینده پژوهی

اندیشه آینده‌گرای معاصر

انديشه آينده‌گراي معاصر

2,814

 

کتاب اندیشه آینده‌گرای معاصر: تخیل علمی، آینده‌پژوهی، نظریه‌ها و چشم‌اندازهای آینده در سده‌ اخیر
نویسنده: توماس لومباردو
کتاب اندیشه‌ی آینده‌گرای معاصر به شرح اندیشه‌ها رایج در سده‌ی اخیر پیرامون آینده پرداخته است و بیم‌ و امیدهای حاکم بر عصر پیشرفته را در عرصه‌هایی بررسی می‌کند که در آینده با آن‌ها روبرو خواهیم شد. در این میان، این بیم و امیدها در عرصه‌ی کنترل ذهن بشر از اهمیت بیشتری برخوردار خواهد بود.
تام لومباردو به عنوان روان‌شناس و آینده‌پژوه به توصیف این جهان ذهنی پرداخته و معتقد است که رویاهای الهام‌بخش و هراس‌های تهدیدکننده‌، همگی از عوامل آینده آفرین هستند. این کتاب با بررسی عمیق حوزه‌ی تخیل علمی آغاز می‌شود که دکتر لومباردو آن را «اسطوره‌شناسی آینده» نامیده است. بخش بعدی کتاب به شرح رشته‌ی نوین ‌آینده‌پژوهی پرداخته و می‌کوشد روش‌های علمی و اصول دانش بنیان را برای درک آینده به کار گیرد.
ندهای اجتماعی و فناورانه سده‌ی بیستم در بخش بعدی کتاب مرور می‌شود و سپس زمینه‌ای برای تحلیل «تحول معاصر» پدیدار می‌شود که در دنیای کنونی ما رخ نموده است. با در نظر گرفتن تغییرات قدرتمند و گسترده‌ی جهان امروزی و در بر گرفتن تمامی جنبه‌های حیات انسان در دنیای معاصر، این پرسش مطرح می‌شود که ما در حال حرکت به کدام سو هستیم و مقصد ما باید کجا باشد؟ در حقیقت، لومباردو با نگارش این کتاب به واکاوی این پرسش پرداخته است و دیدگاه‌های آینده‌نگرانه‌ی خود را با خوانندگان در میان گذاشته است.
فصل پایانی کتاب پرسش‌ها و پاسخ‌های گوناگونی را پیرامون آینده‌ی جهان معاصر بیان کرده است که بسیار جالب و خواندنی است.
به نقل از سایت کشف آینده

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی‌شود.