پایگاه اینترنتی آینده پژوهی

علائم ضعیف تغییر (weak signal)

8,042

سیگنال­های ضعیف( به عنوان یکی از مواد خام آینده نگاری) داده های پردازش نشده­، ساختار نایافته، جزء به جزء و ناکامل محیطی هستند که می­توانند به اطلاعات با ارزشی در مورد زمینه کار و یا حتی دانش عملی راهبردی تبدیل شوند. سیگنال های ضعیف به تغییرات محتمل اما تایید نشده­ای اشاره می­کنند که ممکن است بعدا به شاخص­های مهم نشان دهنده عوامل توسعه یا تهدیدات یا نوآوری­ها تبدیل شوند.

سیگنال ضعیف یک ابزار پشتیبانی برای تصمیم گیری است. این مفهوم با استفاده از داده ها حاصل می شود، اگر چه کسی که این مفهوم را گزارش می دهد می توانند به وجود آورنده ی یک هشدار باشد. هشدارهایی که نشان دهنده ی یک وقوع محتمل یک رخ داد که در بردارنده‌ی پیامدهایی است می توان این پیامدها را به عنوان فرصت یا تهدید در نظر گرفت. با تشخیص یک سیگنال دیگر آن را به عنوان یک سیگنال ضعیف در نظر نمی گیریم، بلکه آن را به صورت یک هشدار زود هنگام [۱]در نظر خواهیم گرفت.

وقتی سیگنال های ضعیف برای اولین بار بروز می کنند، اطلاعاتی که بروز می دهند، بسیار مبهم هستند به گونه ای که تنها حسی از فرصت و یا تهدید را به همراه دارند. به تدریج اطلاعات افزایش پیدا می کنند، منابع فرصت و تهدید بهتر شناسایی می شوند، پاسخ های درخور و نتایج قابل انتظار معرفی می شوند. هر کدام از این مراحل به روش های مختلف نیاز دارد که از دلفی در مراحل مبهم تر تا روش های کمی در مراحلی که اطلاعات درخوری برای تحلیل وجود دارد، گسترده اند. تکامل یک سیگنال ضعیف به یک سیگنال قوی و یا شاید یک روند و حتی شاید یک کلان روند در مدل چرخه زندگی اطلاعات آمده است. این مدل از دو نمودار زمان و میزان آگاهی ساخته شده است. با به دست آوردن شواهد بیشتر و  وسیع تر، یک سیگنال ضعیف به سیگنال قوی تبدیل می شود. از یک اشاره به یک روند جاری.

یکی از علل شکست بسیاری از مدل های پیش بینی، ناتوانی آنها در ملاحظه ی این نوع علائم است. از این جهت شناسایی سیگنال های ضعیف تغییر و مشخص کردن سلسله روندها و یا رویدادهای احتمالی بعد از این علائم، یکی از دغدغه های آینده پژوهان است.

ما با محیط پیرامون خود همیشه در حال تبادل داده‌ای هستیم. برخی از داده های اطراف ما بر کسب و کار ما تاثیر گذار هستند. در تعریف این تکنیک داده های موثر بر کسب و کار را سیگنال می نامیم. سیگنال ها بسته به میزان تاثیر آنها بر کسب و کار ما به دو دسته قوی و ضعیف تقسیم می شوند؛ مثلا تغییر نرخ ارز برای یک بازرگان سیگنال قوی و برای یک مدیر آموزشگاه کنکور یک سیگنال ضعیف محسوب می شود و سیگنال تغییر میزان پذیرش دانشگاه ها برای آن دور حالت عکس دارد.

سیگنال های قوی به خاطر تاثیرشان همواره مدنظر هستند و از روی اجبار ناچار هستیم که تغییرات آنها را پایش نماییم و در مواقع لزوم واکنش های مناسب را طراحی و اجرا کنیم؛ اما سیگنال های ضعیف معمولا از دریچه ذهن شلوغ ما وارد نمی شوند و به آنها نمی پردازیم. این تکنیک می گوید سیگنال های ضعیف را به چند دلیل بایستی مد نظر قرار داد:

  1. احتمال وجود راه حل های سریع و میان‌بر برای حل مشکلات.
  2. نشانه های ابتدایی رکود یا رونق بازار.
  3. مجموع نشانه های کوچک از چند نقطه می تواند علامت یک ویژگی عمومی باشد.
  4. احتمال انباشتگی سیگنال های ضعیف و تبدیل آن به سیگنال قوی در آینده.

[۱] Early Warning

1 نظر
  1. حسن میرزایی says

    لطفا با توجه به نو بودن موضوع، مطالب بیشتری در این خصوص در سایت قرار دهید
    با تشکر

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی‌شود.