پایگاه اینترنتی آینده پژوهی

نرم‌افزار میک مک

نرم‌افزار میک مک

15,294

نرم‌افزار میک مک جهت انجام محاسبات پیچیده ماتریس متقاطع در آینده پژوهی طراحی شده است. روش این نرم‌افزار بدین گونه است که ابتدا متغیرها و مؤلفه‌های مهم در حوزه مورد نظر را شناسایی کرده و سپس آن‌ها را در ماتریسی مانند تحلیل اثرات وارد نموده و میزان ارتباط میان این متغیرها با حوزه مربوطه توسط خبرگان، تشخیص داده می‌شود. متغیرهای موجود در سطرها بر متغیرهای موجود در ستون‌ها تأثیر می‌گذارند. پس بدین ترتیب متغیرهای سطرها، تأثیرگذار و متغیرهای ستون‌ها، تأثیرپذیر هستند.

میزان ارتباط، با اعداد بین صفر تا سه سنجیده می‌شود. عدد «صفر» به منزله «بدون تأثیر»، عدد «یک» به منزله «تأثیر ضعیف»، عدد «دو» به منزله «تأثیر متوسط» و در نهایت عدد «سه» به منزله «تأثیر زیاد» است؛ بنابراین اگر تعداد متغیرهای شناسایی‌شده n باشد، یک ماتریس n×n به‌دست‌آمده که در آن تأثیرات متغیرها بر یکدیگر مشخص شده است.

این ماتریس به‌دست‌آمده را می‌توان با نمودار متناظر آن نیز نمایش داد که در آن نمودار جهت تأثیرگذاری هر گروه بر دیگری توسط «پیکان‌ها» و میزان تأثیرگذاری به صورت عددی، در بالای آن پیکان، نمایش داده می‌شود؛ و نهایتاً بر اساس توپولوژی متغیرها این نرم‌افزار قادر است به رتبه‌بندی و استخراج عوامل کلیدی اقدام کند.

این نرم افزا را می‌توانید از نرم افزار میک مک دانلود و استفاده کنید.

همچنین آموزش این نرم افزار در کتابی که توسط نشر آرنا منتشر شده است قابل دریافت است که از طریق کتاب آموزش نرم افزار میک مک می توانید به آن دسترسی داشته باشید.

 

نویسنده: محسن گرامی طیبی

 

4 Comments
 1. مجید فرهادی says

  با سلام من در خصوص نرم افزار میک مک میخواستم تلفنی باهاتون صحبت کنم اگر امکانش باشه، لطف بفرمایید شماره تلفتون رو به ایمیلم ارسال فرمایید

 2. کیوان پلویی says

  سلام محسن جان
  مطالب عالی بود ممنون

 3. زهره مرادی says

  سلام .ممنونم از اطلاعات خوبتون … اما اگر قسمتی در این صفحه باشه که دانلود نرم افزار هم باشه و با تصویر آموزش داده بشه ..این صفحه کامل میشه …

 4. amiri says

  سلام در خصوص نرم افزار سناریو ویزارد چند سئوال دارم. در صورت امکان شماره تماس ایمیل نمایید. ممنونم

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی‌شود.