کارگاه آموزشی دو روزه راهنمای تدوین و نگارش پایان نامه


کارگاه آموزشی 16 ساعته

راهنمای تدوین و نگارش پایان نامه

(ویژه رشته های علوم انسانی)
 

با توجه به درخواست های بسیاری که تا کنون در رابطه با برگزاری یک دوره آموزشی جهت راهنمای تدوین پایان نامه مطرح شده است، بر آن شدیم تا در قالب یک کارگاه آموزشی 16 ساعته نسبت به برگزاری این دوره اقدام نمائیم.

ویژگی این دوره آموزشی، کارگاهی بودن است، بدین معنا که در هر مرحله که مدرسان کارگاه به ارائه محتوای مربوط می پردازند، افراد بر روی موضوع انتخابی پایان نامه خود کار کرده و نسبت به ارائه آن و رفع اشکال اقدام می نمایند.

 

سرفصل های این کارگاه به شرح ذیل می باشد:

1.    انتخاب موضوع

انتخاب موضوع همواره یکی از دغدغه های دانشجویان برای شروع کار پایان نامه است. در این بخش، ضمن مشخص کردن انواع موضوعات به لحاظ تحقیقاتی، مطالبی پیرامون ملاک های انتخاب موضوع و چگونه انتخاب کردن موضوعات غیر تکراری ارائه خواهد شد.

2.    نگارش پروپزال

پروپزال که در نهایت تشکیل دهنده فصل اول پایان نامه خواهد بود، به عنوان محور اصلی نگارش پایان نامه و تعیین مسیر راه قلمداد می گردد. در این بخش، قسمت های مختلف تشکیل دهنده پروپزال گام به گام شرح داده خواهد شد.

3.    جستجوی منابع علمی

اساس نگارش فصل دوم پایان نامه در اختیار داشتن منابع علمی کافی و کامل است. در این قسمت، پایگاه های پژوهشی مقالات فارسی و لاتین و چگونگی استفاده هر چه ساده تر از آن ها آموزش داده خواهد شد تا شرکت کنندگان به راحتی قادر باشند محتوای علمی جهت تکمیل فصل دوم را به دست آورند.

image005.jpg

4.    پیشینه نویسی تحقیق

فصل دوم پایان نامه شامل قسمت های مختلفی است که در مجموع پیشینه تحقیق را معرفی می نماید. در این قسمت، قسمت های مختلف فصل دوم و اصول نگارش آن آموزش داده خواهد شد.

5.    روش تحقیق

روش تحقیق تشکیل دهنده فصل سوم پایان نامه ها می باشد. بسته به اینکه موضوع انتخابی بر اساس روش کیفی انجام خواهد شد، کمی یا آمیخته، جامعه و نمونه آماری و روش اندازه گیری نمونه، ابزار گردآوری اطلاعات، روش گردآوری اطلاعات و روش تجزیه و تحلیل اطلاعات متفاوت خواهد بود. در این بخش، به معرفی انواع روش تحقیق در علوم انسانی پرداخته خواهد شد.

6.    تحلیل اطلاعات

در فصل چهارم پایان نامه، یافته های به دست آمده مورد تجزیه و تحلیل قرار خواهند گرفت. برای انجام این کار، در عمده موارد لازم است تا از نرم افزارهای آماری مرتبط استفاده گردد. در این قسمت، به معرفی انواع نرم افزارها جهت تحلیل اطلاعات به دست آمده و شیوه کار آن ها و نحوه نگارش فصل چهارم پرداخته می شود.

7.    نتیجه گیری

بحث و نتیجه گیری پیرامون یافته های محقق در فصل پنجم منعکس می گردد. این بخش همچنین شامل پیشنهادهای پژوهشگر می باشد. در این قسمت از کارگاه، شیوه نگارش فصل پنجم توضیح داده خواهد شد.

8.    اصول منبع نویسی

یکی از مسائلی که بسیاری از دانشجویان در نگارش پایان نامه های خود رعایت نمی کنند اصول منبع نویسی علمی است. در این بخش، به صورت کامل به بیان اصول منبع نویسی علمی و استفاده از نرم افزارهای مرتبط جهت منبع نویسی اشاره خواهد خود.

9.    اصول نگارشی

این قسمت از کارگاه، به مسائل شکلی پایان نامه نظیر اصول ویراستاری، صفحه آرایی، چگونگی فهرست گذاری و ... در تدوین پایان نامه می پردازد تا نتیجه کار، با ظاهری استاندارد قابل ارائه باشد.

10.    جلسه دفاع

جلسه دفاع، ارائه نتایج و یافته های تلاش طولانی مدت دانشجو در مدت زمان کوتاهی می باشد. چگونگی ارائه دانشجو در این جلسه، تاثیر قابل توجهی در ارزیابی اساتید از کلیت پایان نامه خواهد داشت. در بخش نهایی کارگاه، اصولی که لازم است فرد در جلسه دفاع مدنظر قرار دهد بیان خواهد شد.

 

تصاویری از کارگاه های قبل


  • هزینه ثبت نام در این کارگاه مبلغ 140.000 تومان می باشد.

(دانشجویان دانشگاه تهران از 20 درصد تخفیف در هزینه ثبت نام برخوردارند)

  • زمان برگزاری کارگاه پس از به حد نصاب رسیدن، در خارج از ساعات اداری یا روزهای پنجشنبه و جمعه می باشد.
  • این کارگاه در محل مرکز آموزش و توسعه فرهنگی دانشگاه تهران (میدان انقلاب، ابتدای کارگر شمالی) یا در محل شرکت یادگار درخشان آریا (میدان انقلاب، ابتدای خیابان آزادی) برگزار خواهد شد.
  • جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 66564575 تماس حاصل فرمائید.جهت پیش ثبت نام در این کارگاه، فرم ذیل را تکمیل نمائید:

 

 

 

 

نام و نام خانوادگی:

تلفن همراه:

ایمیل:
دانشگاه:
رشته:
مقطع: